Drobečková navigace

Základní škola > ERASMUS + > KA 1 - Výjezdy učitelů > Lotyšsko - Riga 2021

Lotyšsko - Riga 2021Účastník: Mgr. Radek Simandl
Termín: 19. 9. 2021 – 25. 9. 2021
Místo a pracoviště: Mārupe State gymnasium (https://marupe.edu.lv/)

V rámci projektu Job shadowing/stínování jsem vycestoval do Lotyšska, kde jsem byl včele přijat do Marupe státního gymnázia v hlavním městě Rize. Absolvoval jsem zde mnoho hodin jak na druhém stupni, tak i na stupni gymnázia. Nejpřínosnějším byly ročníky, které byly podobné mým ročníkům v ČR, čili 6-9. ročníky. Z hlediska rozvoje jazyka mi pak nejvíce vyhovovaly ročníky gymnázia, kde byla velmi přínosná konverzace. V rámci srovnání systému a obecného přístupu k výuce angličtiny mezi ČR a Lotyšskem, musím říci, že z hlediska využívání moderních technologií jsme na tom celkem podobně s tím rozdílem, že nejsme příliš otevřeni k běžnému využívání mobilních telefonů ve výuce, což v Lotyšku běžné je, např. pro nahrávání poslechů a dialogů.
Dále, co se komunikačních kritérií týče, ČR dle mého názoru, dbá na využívání cizího jazyka v celém rozsahu v hodinách (mluvím za ZŠ a MŠ Weberova), kdežto Lotyši ne. Využívání a tvorba výukových materiálů je v Lotyšsku trochu stereotypní, když to srovnám s námi, je výuka kreativní, moderní a vždy pestrá, co se materiálů týče (pracovní listy, využití PC matriálů a atd.).

Z mého pozorování vyučovacích postupů v hodinách v zahraničí si odvážím spousty cenných a inspirativních metod, včetně přijatých materiálů od spolupracujících učitelů. Závěrem mého pobytu jsem provedl rozbor a analýzu vyučovaných hodin s kolegy a po vzájemném srovnání jsme se rozhodli i pro pokračující spolupráci prostřednictvím online prostředků.