Základní škola > ERASMUS + > KA 1 - Mobility učitelů > Finsko - Helsinky - 2019

Finsko - Helsinky - 2019

Strukturovaný kurz: Structured Educational Visit to Schools/Institutes & Training Seminars in Finland, Helsinki

Účastník: Mgr. Jan Kyška
Termín: 06. 10. 2019 – 12. 10. 2019
Pořadatel / organizace: English Matters

Mé dojmy z kurzu jsou velmi pozitivní, protože byl prakticky zaměřený, nabídl setkání s mnoha zajímavými lidmi a odnáším si z něj spoustu nových poznatků a kontaktů. Nejdůležitější součástí programu byly bezesporu návštěvy škol, při kterých jsme se seznámili s jejich běžným chodem, diskutovali s učiteli i žáky, prohlédli si třídy a další prostory. Mezi zásadní patří například to, že žáci i učitelé mají vetší autonomii, školy, učitelé i žáci větší podporu, vybavení škol je výborné, třídy a chodby prostorné a útulné, děti nezažívají stres, hodnocení je formativní, obecně všude panuje dobrá atmosféra, důležitější než biflování jsou kompetence. Celý systém je postavený od základů jinak a celá společnost považuje vzdělání za důležité. Finsko jde v tomto směru příkladem dalším zemím.

Kurz nabídl spoustu možností k diskusi s kolegy z různých zemí Evropy a navázání kontaktů pro případnou další spolupráci. Během nabitého týdne proběhly také přednášky o finském školství a jeden celý den byl věnován organizovanému výletu do Tallinu v Estonsku, které je mimochodem také na špici v mezinárodním srovnání výsledků žáků (např. PISA). Čas zbyl i na vlastní poznání Helsinek a místních specifik.

Stručně řečeno, zkušenost k nezaplacení. Doufám, že budu schopen něco z poznaného přenést do praxe při práci s žáky a při působení na naší škole.