Ohlédnutí za republikovým finále v plavání 2012

7.4.2012

Po dvou letech opět vyvrcholila okresní soutěž v plaváním - celostátním finále v plavání. Na celém území našeho hlavního města Prahy dochází k velkým střetům mezi plaveckými školami, kde mezi hlavní aktéry patří například ZŠ Sázavská, ZŠ Novodvorská, Gymnázium Nad Kavalírkou a naše ZŠ Weberova. Po velmi úspěšném okresním kole se naše děvčata dokázala probojovat až na samý vrchol naší republiky. A jak vypadala přímo účast našich reprezentantek na závodech mám nyní popíše jejich aktérka - Adéla Vondrátová z 8.A. Příjemné čtení...

Naše děvčata z 8. třídy Linda Šnajdrová,Lucka Stárková,Tereza Mašková,Adéla Vondrátová a děvčata z 9.třídy Nikola Špálová a Anička Talianová jsou nejenže nejlepší z Prahy 5 ale postoupili také na Republikové finále, které se konalo v Roudnicích nad Labem dne 21.1.2012.

Pro děvčata bylo asi nezvyklé, že musela vstávat už v 5 ráno, aby stihla vlak v 7 hodin. Ale vše se zlepšilo, když tam dojely. Náladu jim kazilo také nepříznivé počasí, protože začalo sněžit. Problém byl také v tom, že Anička nemohla na závody, hledali jsme náhradníka, až jsme ho málem nenašli. Místo Aničky šla Anežka Kohoutová, která podávala také dobré výkony.

Okolo 9 hodiny se děvčata začala převlékat a chodit na bazén. Boj pomalu začíná. V 10 hodin už se konečně mohly rozplavávat. Okolo 11 hodiny rozplavání už končilo, měl následovat nástup všech krajů, ale nastaly problémy. Tím problémem byla Omega - časomíra, která se nemohla zapnout a nereagovala. Postupně museli Omegy vynechat a psát časy ručně. Ve 12 hodin měl být nástup, nějak se nám ten problém prodloužil. Nástup tedy začal ve 12:15.

Jednotlivé kraje se řadily, jak jdou za sebou a vcházely na bazén postupně. Když byly všichni v řadách, jak měli, zahrála česká hymna. Potom rozhodčí všem vysvětlovali, co mají dělat po rozchodu. Měl tam také proslov sám starosta.

Začaly plavat děvčata znakem, od nás plavala Lucka a Anežka. Podaly dobré výkony, ale ostatní děvčata byla lepší. Po každém závodu vyhlašovali tři, kteří měli nejrychlejší časy a mohli si stoupnout na stupínek vítězů. Jako odměnu dostali kytku a nějaké drobnosti. Takto to šlo také i s chlapci. Potom se začala plavat prsa, kde od nás plavala jen Linda, také podala výborný výkon, ale na stupínek to nebylo. Když doplavali chlapci prsa, šlo se na kraul, kde plavala Tereza a Adéla. Výkony obou byly u nich naprosto rekordní, ale to také nestačilo. Na další závod v motýlku šla Nikola. Svým neuvěřitelným výkonem šla na stupínek vítězů na 3. místo, tím nám získala body navíc. Poté měli všichni závodníci čas na odpočinek a přišlo nečekané překvapení. Všichni učitelé si dali malou štafetu mezi sebou a rozdávaly se také ceny pro nejlepší. Ale vrátíme se k našim závodníkům. Poté našel čas na polohovou štafetu a na štafetu 50m.

Když se vše doplavalo, sčítaly se body. Děvčata byla nervózní, kolikátá jsou, ale očekávala, že na stupně vítězů si nestoupnou. Nakonec skončily na 9 místě ze 13 krajů. Ale pro ně je to krásný zážitek, že se mohli vůbec zúčastnit Republikového finále.

Všem dívkám gratulujeme.

Adéla Vondrátová 8.A

Republikové finále v plavání 2012