ŠVP Zásada 2. 5. - 7. 5. 2016 třídy 2.B a 3.C

Během naší školy v přírodě jsme zažili různá dobrodružství a převtělili se na chvíli do indiánů, kovbojů a kolonizátorů. Aby ne, tématem totiž bylo Tenkrát na západě. Penzion byl útulný, stravování vynikající, příroda nádherná, počasí až na středeční připomínku zimy pohodové, instruktorky fantastické. Co víc si přát ...

První den jsme po vybalení hráli spoustu her, děti se rozdělily do tří skupin, udělali jsme koláž divokého západu a vybrali si názvy pro naše kmeny – Kmen krvavého zubu, Západní vlci a Rebelové ze západu.

Druhý den dopoledne získávaly děti školní vědomosti a odpoledne i suroviny pro výrobu tee-pee. Děti čekala zkouška mlčenlivosti a týmové spolupráce, aby dokázaly vyhrát nad starým šamanem. Děti od něj dostaly zašifrovanou zprávu. Večer se děti naučily prastaré indiánské písně, vyrobily si indiánské čelenky a náhrdelníky.

Třetí den se druháci vzdělávali na penzionu, zatímco třeťáci procházkou po krásné obci. Odpoledne čekaly děti další zkoušky – ulovit rybu foukačkou, ulovit lukem bizona a zkouška obratnosti na nízkých lanových překážkách. Děti pomocí hry rozluštily zašifrovanou zprávu, ve které stálo, že kolonizátoři chtějí zabrat ´naší´půdu. A tak jsme si připravili obranné totemy.

Čtvrtý den byl ve znamení výletu. Vydali jsme se prozkoumat Bozkovské dolomitové jeskyně, kde jsme viděli všechny ty stalagmity, stalaktity a stalagnáty i jedno velké jezero. Cestou jeskyní jsme viděli i perníkovou chakoupku, Jeníčka, Mařenku, kosmonauta, hrocha, krokodýla, varhany ...

Pak následovala cesta na zříceninu Frýdštejn, kde jsme zvládli vystoupat a sestoupat desítky schodů, zacož jsme byli odměněni nádhernými výhledemi do krajiny. Přes noc byly ukradeny totemy, abychom neztratili půdu pod nohama, učili jsme se různá kouzla a zaklínadla. Tím jsme totemy získali zpět. Tak jsme i v klidu mohli užít táborový oheň.

Pátý den patřil pěší túře na kozí farmu Pěnčín. Odměnou nám byl výlet turistickým vláčkem do Kittelova areálu, kde jsme se dozvěděli spoustu informací, prohlédli si místní kostel se svatými schody, zazpívali si, abychom zažili místní akustiku a navštívili místní studánku, kterou hlídala žába, bývalá zlá mlynářka. Po návratu na kozí farmu jsme si v dílně polepili šablony obrázků barevnými střípky. Nezapomněli jsme nakoupit dárečky i sýry. Odpoledne následovala první část balení a další indiánská hra. Večer jsme si zatancovali v maskách indiánů či kovbojů na diskotéce.

Na jednu stranu jsme se strašně moc těšili domů, na druhou stranu, v paměti nám zůstane spousta zážitků. Děkuji paní učitelce Gabriškové za zapůjčení knihy indiánských pohádek, které nám zpříjemnily usínání.

Více informací a fotek naleznete na webovkách www.mojeweberovka.cz

Howgh, domluvil jsem.

M.K.