Noc s Andersenem 2016

Protože se loňský ročník vydařil, rozhodli jsme se i letos se účastnit projektu Noc s Andersenem. Přípravy začaly soutěží pro žáky o nejhezčí plakát k této akci, do které se zapojilo velké množství žáků.

Vše samozřejmě záleželo na tom, kteří pedagogové budou ochotni „ukrojit“ si z víkendu a strávit čas navíc se svými dětmi. Takových nadšenců se u nás našlo 26. A velký zájem byl i mezi dětmi. Celkem se účastnilo 259 žáků (215 žáků 1. stupně, 23 žáků 2. stupně a 18 dětí z MŠ). Tématem byla pohádka Malá mořská víla, která letos slaví narozeniny. A to jak originál od H. CH. Andersena (180 let), tak česká filmová pohádka Karla Kachyni (40 let). Protože se dokonce našli i pedagogové a žákyně 9. tříd, kteří byli ochotni podílet se na divadelním představení svými hereckými výkony, mohli jsme jako jádro akce zvolit formu interaktivního představení pohádky Malá mořská víla. Samozřejmostí byly scénáře, zkoušky, kostýmy, rekvizity, divadelní osvětlení a hudba, která umocňovala atmosféru příběhu (chyběl už jen divadelní sál, ale malá tělocvična posloužila skvěle ;-)).

Nejdříve jsme se v pátek odpoledne sešli u stromu Pohádkovníku Andersenova, který nám vloni pan Andersen (v podání pana učitele tělocviku) přinesl. Zároveň dal dětem instrukci, že se tomuto stromu daří pouze v místech, kolem kterých se hodně čte. Naštěstí nám náš strom za rok povyrostl, proto byl pan Andersen spokojen. Každá třída pak od něj dostala dopis, ve kterém byly úkoly, které mají třídy splnit. Šlo o úryvky z pohádky, kterými třídy doplňovaly představení pedagogů. Jedna skupina měla ztvárnit mořské živočichy, jedna hlubokomořské rostliny, jedna cestu k doupěti čarodějnice, další samotné čarodějské doupě, jiná ples na zámku či mořskou bouři, která potopí koráb s princem (další skupina). Všechny třídy měly na přípravu asi 2 hodiny a daly si opravdu velmi záležet. Děti si vyráběly kulisy, kostýmy - a někdy zvládly i poměrně složitou choreografii (ohňostroj na lodi u příležitosti princových narozenin). Nutno říci, že ve třídách byli skvělými pomocníky žáci 2. stupně, kteří zároveň připravili noční stezku, jež následovala po představení. V ní jejich mladší kamarádi plnily různé úkoly, které všechny nějak souvisely s tématem večera. Za skvělé zvládnutí stezky každá třída dostala od pana Andersena diplom – a každý samotný účastník pak ještě památní pohlednici.

Ráno se všichni opět u stromu rozloučili s panem Andersenem. Za každou třídu obdržel stuhy v barvách moře, na které děti napsaly nejdůležitější momenty z pohádky Malá mořská víla. Stuhy vlají na stožáru před školou a jsou připomínkou skvělé akce, která se vydařila. Připomínkou, že i v dnešní přetechnizované době není čas strávený s knížkou nuda a marnost.

Přestože příprava noc s Andersenem byla dlouhá a náročná, nikdo z nás rozhodně vynaložené energie nelituje. Ještě jednou velký dík všem – opravdu si moc vážíme všech, kteří se s takovou vervou a elánem na akci podíleli… A za rok se opět budeme těšit na další ročník. A zase možná přijde i … Andersen… ;-)

Romana Šindlářová