O Liborovi aneb učení bez tašky a online

Libor je náš spolužák. Na první pohled na něm není nic vidět, školák jako každý druhý. Ale my víme, že se nemůže najíst, protože jeho střeva nepracují, jak by měla. Má stomii a žilní katetr a musí na sebe dávat pozor. Určitě by bylo pro mnohé překvapení, co obsahuje jeho školní taška - infuzní pumpy a nitrožilní výživu. Učení se tam nevejde.

My se snažíme být ohleduplní a chránit ho. Občas mu není dobře a to je pak doma nebo v nemocnici. Nemá to tak lehké jako my. Ale je to šikula a školu zvládá „levou zadní“, kam se na něj někdy hrabeme. Umí moc krásně psát a malovat.

Toto pololetí podstoupil další operaci a byl hodně v nemocnici. Naše paní učitelka Gabrišková vymyslela způsob, jak by se Libor mohl s námi učit z nemocnice nebo z domova. Pomocí Skype a webkamery se Libor denně s námi učil. Viděl nás na svém tabletu a my Libora na interaktivní tabuli. Chvílemi jsme mu nasdíleli tabuli. Tak mohl vidět, jak se pracuje na tabuli. Ale to neviděl na učitele a jen slyšel. I tak toto zkušební učení na dálku je skvělé.

Moc by se nám líbilo učení pomocí softwaru SMART Bridgit (software vypracovaný na on-line aktivní spolupráci mezi připojené účastníky na vybraném meetingu). To by Libor mohl pracovat na interaktivní tabuli ze své postele, viděl nás a slyšel a bylo to úplně jako by seděl ve školní lavici s námi nebo byl vyvolán k tabuli. SMART Bridgit není nejlevnější, ale věříme, že se najde způsob, jak jej pro školu získat. Mohli by ho využít i jiné dlouhodobě nemocné děti...

U nás ve třídě bychom si s tím určitě poradili. Celý rok máme jednou týdně online domácí úkoly, pomocí mobilu nebo tabletu umíme poslat odpovědi na interaktivní tabuli. Některé prověrky trénujeme a pak „ na ostro" píšeme na počítači. Naše známky z testů ví dokonce naši rodiče dříve než dojdeme domů, paní učitelka je umístí na internet. Máme své webové třídní stránky a dokonce i online galerii našich výrobků.

Naše třídní webové stránky:

Pokud chcete vědět víc o stomii či Liborovi: